Dobór samozamykacza do drzwi – na co zwrócić uwagę?

Proste, a jednocześnie bardzo funkcjonalne – samozamykacze zdobyły w ostatnich latach wielu fanów i obecnie są standardowym elementem wyposażenia budynków komercyjnych, biurowych, a także domów wielorodzinnych. Ich podstawową rolą jest samoczynne zamknięcie drzwi, ale odpowiednio regulując mechanizmami można spowodować, że będą spowalniać proces zamykania się drzwi lub ułatwiać ich otwieranie.

Przeglądając oferty producentów i dostawców samozamykaczy znajdziemy setki produktów, które różnią się budową oraz materiałem, z jakiego są wykonane, a także przeznaczeniem. Nie jest łatwo odnaleźć się w tym gąszczu ofert, szczególnie zważywszy na fakt, że samozamykacz powinien być również dopasowany do drzwi – a tutaj również mamy całkiem szeroki wybór. Zanim udasz się na zakupy, zapoznaj się z poradami zawartymi w tym artykule. Ułatwi Ci to podjęcie właściwej decyzji.

Rodzaje samozamykaczy do drzwi

Samozamykacze mają ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo użytkowania drzwi. Ich zastosowanie powoduje, że drzwi zamykają się powoli, bez uczestnictwa użytkownika. Zapobiega to przede wszystkim niszczeniu się drzwi oraz wypadaniu w nich szyb – zawory hydrauliczne umieszczone w samozamykaczu powoli odprowadzają skrzydło drzwi i zamykają je bez zatrzaskiwania.

Samozamykacz poprawia również poziom bezpieczeństwa danego budynku. Przez samoczynne zamknięcie drzwi, uniemożliwia on przedostanie się na teren obiektu osób nieupoważnionych lub niepożądanych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku biurowców, szkół, a także szpitali.

Jest również dziedzina życia, w której to prawo reguluje konieczność posiadania samozamykacza w drzwiach. Takim przykładem są drzwi przeciwpożarowe, których obowiązkowym elementem wyposażenia jest specjalny samozamykacz. Ma on samoczynnie zamykać drzwi i chronić budynek przed nadmiernym rozprzestrzenianiem się ognia.

Do każdego wymienionego typu zastosowań przeznaczone są inne rodzaje samozamykaczy. Nie jest to jednak koniec różnicowania tego produktu przez producentów. Podczas zakupów radzą oni zwrócić uwagę jeszcze na takie parametry jak:

  • szybkość i siła zamykania,
  • siła zatrzaskiwania drzwi (czyli ostatniego momentu przed zamknięciem),
  • maksymalne otwarcie skrzydła,
  • opóźnienie zamykania.

Dobór odpowiedniego samozamykacza do drzwi – na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego zamykacza do drzwi nie ułatwia faktu, że każdy drzwi są różne. Na rynku mamy do dyspozycji obecnie setki różnego rodzaju produktów, jak więc dobrać do nich odpowiedni samozamykacz?

W pierwszej kolejności należy ustalić szczegółowe parametry konkretnych drzwi. Potrzebne będą informacje o:

  • szerokość drzwi
  • ciężar drzwi
  • typ drzwi – czy będzie to skrzydło zewnętrzne, czy wewnętrzne,
  • miejsce, w którym może zostać zamontowany samozamykacz,
  • preferowany sposób pracy i możliwości regulacji danego modelu.

Tylko właściwy dobór samozamykacza do drzwi pozwala stworzyć funkcjonalny duet, który w stu procentach spełni swoje zadanie. Posiadając już wszystkie informacje na temat drzwi warto udać się po radę do sprzedawcy, który doradzi nam, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze.

Przy drzwiach wejściowych najlepiej sprawdzą się samozamykacze o wysokim limicie ciężaru skrzydła. W drzwiach przesuwnych montuje się specjalne samozamykacze, które montowane są na prowadnicy do skrzydeł, natomiast do drzwi szklanych stosuje się samozamykacze, które odpowiednio wyhamowują drzwi podczas zamykania. Pozwala to uniknąć zagrożenia wybicia szyby.

Zamieszczono w: dom